Lityum piller için güvenlik testleri nelerdir?

November 17, 2021

hakkında en son şirket haberleri Lityum piller için güvenlik testleri nelerdir?

Lityum piller için güvenlik testleri nelerdir?

Yeni enerji araçlarının kamuoyuna tanıtılmasıyla birlikte, lityum pillerin adı giderek daha fazla insan tarafından bilinir hale geldi.Yeni enerji araçlarının çekirdeğini oluşturan lityum pillerin güvenliği, otomobil şirketleri ve tüketiciler için ortak bir endişe konusudur.Peki lityum pil güvenlik testi hangi yönleri içeriyor?


Aslında, pil takımının güvenlik testi ile aynıdır.Lityum pilin güvenlik performansı testi içeriği aşırı şarj, kısa devre, düşme, ısıtma, titreşim, sıkıştırma, akupunktur, ağır nesne çarpması vb. içerir. Test sırasında, özel yöntem, nispeten kararlı bir bağlantıya sahip yüksek akımlı bir şarapnel seçmektir. işlev.İğne modülü, 50A'lık büyük bir akımı geçebilir ve hizmet ömrü 20w'den fazla zamana ulaşabilir.

Aşırı şarj testi: Lityum pili tamamen şarj edin ve ardından 3c aşırı şarja göre bir aşırı şarj testi yapın.Akü aşırı şarj olduğunda, voltaj belirli bir voltaja yükselir ve bir süre stabilize olur.Belirli bir zamana yaklaştığında akü voltajı hızla yükselir ve belirli bir sınıra ulaştığında Akü üst şapkası çekilir, voltaj ov'a düşer ve akü tutuşmaz veya patlamaz.

Kısa devre testi: Pil tamamen şarj edildikten sonra, pilin pozitif ve negatif elektrotları, direnci s0mQ'dan büyük olmayan bir tel ile kısa devre yapılır.

Akupunktur testi: Tam şarjlı pili düz bir yüzeye yerleştirin ve pili 3 mm çapında çelik bir iğne ile radyal yönde delin.Test pili alev almaz veya patlamaz.

Sıkma testi: Tam şarjlı aküyü düz bir yüzeye yerleştirin, bir hidrolik silindirden 13+1KN sıkma kuvveti uygulayın ve aküyü 32 mm çapında bir çelik çubuğun düz yüzeyinden sıkın.Sıkma basıncı maksimuma ulaştığında, sıkmayı bırakın, Pil alev almaz, sadece patlamaz.

Ağır nesne çarpma testi: Pil tamamen şarj olduktan sonra, düz bir yüzeye yerleştirin, pilin ortasına dikey olarak 15,8 mm çapında çelik bir sütun yerleştirin ve 610 mm yükseklikten serbestçe 9,1 kg ağırlık bırakın. pilin üzerindeki çelik sütunun üzerine Açık, pil alev almaz veya patlamaz.

Ancak bu testleri geçtikten sonra lityum piller yeni enerji araçlarına gerçek anlamda takılabilir ve tüketiciler tarafından kullanılabilir.